Koleżankom i Kolegom humboldtczykom, wszystkim naszym Przyjaciołom i Współpracownikom
życzymy radosnego Alleluja 2023.
Zarząd Główny SHP
Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Roman Słowiński z Politechniki Poznańskiej został kolejnym polskim laureatem Humboldt-Preis. W laudacji czytamy:
Profesor Roman Słowiński jest światowym autorytetem w dziedzinie badań operacyjnych. Dzięki swoim przełomowym osiągnięciom metodologicznym ukształtował badania w różnych dziedzinach, w szczególności w dziedzinie komputerowego wspomagania decyzji. Jego badania mają zastosowania w medycynie, farmakologii, inżynierii i ekonomii.
Nagrodę wręczał laureatowi nowy prezydent Alexander von Humboldt-Stiftung prof. Robert Schlögl. Uroczystość miała miejsce 24 marca 2023 w Bambergu w trakcie specjalnego sympozjum dla laureatów nagród.
Ze głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 27 lutego 2023 w wieku 79 lat odszedł od nas kolega prof. Jerzy Dembczyński, były rektor Politechniki Poznańskiej dwóch kadencji (1999-2005), założyciel oraz pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej na tej uczelni, prekursor i współtwórca Polsko-Niemieckiego Centrum Akademickiego.
Prof. dr hab. Jerzy Dembczyński był wybitnym specjalistą w dziedzinie fizyki atomowej, w zakresie badania struktury atomów złożonych. W latach 1976-1978 odbył staż naukowy w Instytucie Fizyki Stosowanej w Bonn jako stypendysta Fundacji Aleksandra von Humboldta. Przez dziesięciolecia kontynuował współpracę z niemieckimi naukowcami, będąc zatrudniany na stanowiskach profesora: na uniwersytetach w Bonn i Hanowerze, na Uniwersytecie Wojskowym w Hamburgu oraz w Centrum Badań Jądrowych w Karlsruhe.
Zasługą prof. J. Dembczyńskiego było wypromowanie prof. Wolfganga Paula, laureata Nagrody Nobla z Fizyki i Prezydenta Fundacji Aleksandra von Humboldta na doktora honorowego Politechniki Poznańskiej.
Zarząd Główny Societas Humboldtiana Polonorum działając w trybie §25 Statutu zwołuje XII Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków SHP.
Zebranie odbędzie się w dniu 1 lipca 2023 roku (sobota) o godz. 16.00 w pierwszym terminie, bądź o godz. 16.30 w drugim terminie na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Dr. Stefana Kopcińskiego 8/12 w Łodzi, gdzie także odbywać się będzie XII Kongres SHP.
Porządek Zebrania zawarty jest w załączonym zawiadomieniu-zaproszeniu.
Zaproszenie.pdf
Zarząd Główny SHP
Na wniosek Oddziału Warszawskiego SHP, ZG jednogłośnie postanowił udzielić wsparcia naukowcom Ukrainy w przetrwaniu zimy. W porozumieniu z Klubem Humboldtowskim Ukrainy ustaliliśmy, że najlepszą formą pomocy będzie zakup kilku małych generatorów prądowych. Na ten cel przekazaliśmy 15.000 zł ze środków pozostających w dyspozycji Oddziałów. Akcja realizowana jest za pośrednictwem Ukrainian Charitable Foundation „Life matters” z Kijowa.
Aktualizacja: 24 stycznia 2023 r.
W załączeniu otrzymane z Ukrainy pismo z podziękowaniem oraz zdjęcie zakupionych generatorów.
Nasz Kolega humboldtczyk prof. Zygmunt Vetulani z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje w dniach 21-23 kwietnia 2023 międzynarodową konferencję
Human Language Technologies as a Challenge for Computer Science and Linguistics
Więcej szczegółów, a zwłaszcza obszerny wykaz problematyki konferencji oraz informacje organizacyjne można znaleźć pod linkiem www.ltc.amu.edu.pl
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do uczestnictwa, a także do poinformowania innych.
Pięć wydziałów PAN nagrodziło w tym roku badaczy za wyróżniające się osiągnięcia naukowe.
Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się także humboldtczycy:
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych tak znaczących osiągnięć.
Zarząd Główny SHP
W listopadzie i grudniu Zebranie Ogólne PAN wybrało nowe władze Akademii na lata 2023-2026.
Prezesem Akademii wybrany został
Prof. Marek Konarzewski, członek korespondent PAN od 2010 r. z Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych. Afiliacja: Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
a wiceprezesami wybrani zostali
prof. Dariusz Jemielniak, członek korespondent PAN, afiliacja: Akademia Leona Koźmińskiego
dr hab. Mirosława Ostrowska, czł. koresp. PAN, afiliacja: Instytucie Oceanologii PAN
prof. Natalia Sobczak, czł. koresp. PAN, afiliacja: Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN
prof. Aleksander Welfe, członek rzeczywisty PAN, afiliacja: Uniwersytet Łódzki oraz SGH
Więcej informacji o zainteresowaniach naukowych oraz osiągnięciach nowowybranych można przeczytać na portalu:
Ze smutkiem zawiadamiamy, że dnia 9 grudnia 2022 w wieku 73 lat odszedł od nas kolega Tomasz Gryglewicz, profesor zwyczajny w zakresie historii, wieloletni dyrektor Instytutu Historii Sztuki oraz kierownik Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Profesor Gryglewicz był teoretykiem i krytykiem sztuki oraz wybitnym znawcą sztuki pierwszej połowy XX. wieku. W swoim dorobku posiadał szereg opracowań naukowych dotyczących sztuki nowoczesnej w tym również designu, a także tekstów w katalogach wystaw. Sam będąc twórcą (i mając za sobą ukończenie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych) budował mosty pomiędzy działaniami artystycznymi, projektowymi a teorią sztuki.
Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Roman Słowiński z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej został wyróżniony przez Fundację AvH prestiżową nagrodą Humboldtpreis. Prof. Słowiński jest światowej sławy naukowcem, a tematyka jego badań dotyczy automatyki, robotyki oraz informatyki i optymalizacji. Specjalizuje się w badaniach operacyjnych, komputerowym wspomaganiu decyzji oraz sztucznej inteligencji.
Strona 1 z 34