Alexander von Humboldt-Foundation:

Aktualności

2014 05 12-Viadrina-Preis MG 0955Stypendystka Fundacji im. Aleksandra von Humboldta – Profesor Irena Lipowicz – obecnie pełniąca funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, została uhonorowana 12 maja 2014 r. przez Europejski Uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą Nagrodą Viadriny za szczególne zasługi na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia.

 

W imieniu środowiska polskich Humboldtczyków przekazujemy wyrazy uznania i gratulacje. Ogromnie cieszymy się, że działalność naszych Członków doceniana jest nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. W dalszej działalności życzymy wytrwałości i sił w budowaniu Społeczeństwa Obywatelskiego. Niech daje ona jak najwięcej powodów do radości, a owoce Pani ciężkiej pracy jak najlepiej służą Ojczyźnie.

Nagroda Viadriny jest przyznawana od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. „Cieszymy się bardzo, że mogliśmy w osobie prof. Ireny Lipowicz uhonorować wybitną postać polsko-niemieckiego porozumienia. Zwłaszcza w trakcie pełnienia funkcji przedstawiciela rządu ds. stosunków polsko-niemieckich Profesor Lipowicz działała z wielkim zaangażowaniem na rzecz polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Również jako Rzecznik Praw Obywatelskich nie zapomina o tym temacie." powiedział Jürgen Vietig, Przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

Do wcześniejszych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz Karl Dedecius (1999), noblista Günter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), Krzysztof Penderecki (2011) oraz ubiegłoroczny laureat, były minister w rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher.

Irena Lipowicz była w latach 2004-2006 przedstawicielką Ministra Spraw Zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich, współprzewodniczącą Forum Polsko-Niemieckiego, w którym uczestniczą osobistości życia politycznego, gospodarczego i społecznego z obu krajów. W 2008 roku profesor I. Lipowicz została dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która wspiera finansowo polsko-niemieckie projekty o charakterze edukacyjnym, naukowym i artystycznym. W roku 2010 została powołana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Profesor Irena Lipowicz została odznaczona m.in. Wielkim Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Tekst: (c) Europa-Universität Viadrina
Fotografia: (c) Heide Fest
Joomla Templates by Joomla51.com