Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45

Aktualności

Maloszewski

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Profesora Piotra Małoszewskiego, światowej sławy naukowca z zakresu hydrogeologii i hydrologii znacznikowej.

Prof. Piotr Małoszewski studiował techniczną fizykę w Akademii Górniczo-Hutniczej. Studia ukończył w 1973 r. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH w 1978 roku. W latach 1984-1986 jako stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta przebywał w Institute of Geography, Technical University Brunswick i GSF-Institute of Radiohydrometry, Munich-Neuherberg. Habilitował się w 1993 roku na Uniwersytecie we Fryburgu. W roku 2000 otrzymał tytuł profesora nauk o Ziemi. Specjalizował się w zagadnieniach związanych z hydrogeologią, hydrologią znacznikową i geologią. W latach 1988–2015 był ekspertem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Prowadził wykłady na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz na uniwersytetach w Niemczech i Szwajcarii. W latach 2003–2015 sprawował opiekę nad stypendystami IAEA w Monachium.

Profesor był również aktywnym działaczem polonijnym i katolickim. Pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim (2000), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2012) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Joomla Templates by Joomla51.com