Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45

Aktualności

20210201 DaszewskiZe smutkiem zawiadamiamy, że dnia 17 stycznia 2021 w wieku 85 lat zmarł wybitny polski archeolog Wiktor Andrzej Daszewski, profesor archeologii klasycznej i długoletni pracownik Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Trewirze.
Przez wiele lat, jako następca prof. Kazimierza Michałowskiego kierował Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz był konsultantem programów UNESCO w Kartaginie i Tunisie. Był również przez kilka lat wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, z tej funkcji został zdymisjonowany w okresie stanu wojennego.

Prof. Daszewski był specjalistą w zakresie ikonografii rzeźby i mozaik starożytnych i szczególnie aktywnie zajmował się wykopaliskami na Cyprze w Nea Paphos, a także w Egipcie (Marina el-Alamein) oraz w Syrii.

Do licznych jego odkryć na Cyprze należą m.in. późnoantyczne domy wyposażone w rzeźby marmurowe i posadzki mozaikowe o tematyce mitologicznej – słynne już dziś na cały świat pod nazwą Willa Tezeusza oraz Dom Aiona.

W uznaniu osiągnięć miasto Paphos na Cyprze obdarzyło go godnością honorowego obywatela.

 

Prof. Daszewski odbywał stypendium Humboldta w 1976 r. Institut für Archeologie Uni Erlangen-Nürnberg pod kierownictwem Prof. Klausa Parlascy.
Zmarły był członkiem Societas Humboldtiana Polonorum od roku 1990.

Biogram:
pcma.uw.edu.pl/2021/01/18/wiktor-andrzej-daszewski-1936-2021/

Wspomnienia:
pcma.uw.edu.pl/2021/01/20/wiktor-andrzej-daszewski-wspomnienie-iwony-zych/
www.archeologia.uw.edu.pl/wspomnienie-profesora-wiktora-andrzeja-daszewskiego/

Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Główny SHP

Joomla Templates by Joomla51.com