Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45

Aktualności

b_160_160_16777215_00_images_aktualnosci_2022_20220329_Jurga.jpgZe smutkiem zawiadamiamy, że dnia 15 marca 2022 w wieku 75 lat odszedł od nas kolega Stefan Jurga, profesor zwyczajny nauk fizycznych i długoletni pracownik Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Był nie tylko wybitnym fizykiem i Mistrzem dla wielu pokoleń uczonych, ale także charyzmatycznym organizatorem nauki. Przez dwie kadencje był prorektorem UAM, a następnie dwie kadencje (1996-2002) rektorem tej Uczelni. Za jego kadencji rozbudowano kampus uniwersytecki Morasko oraz powstały ośrodki zamiejscowe UAM w Kościanie, Śremie, Wągrowcu, Nowym Tomyślu i Pleszewie. Kontynuował także rozbudowę Collegium Polonicum w Słubicach oraz stworzył Collegium Europaeum Gnesnense w Gnieźnie W latach 2005-2007 był wiceministrem oświaty oraz szkolnictwa wyższego.

 

Kol. Jurga odbywał stypendium Humboldta w 1983 r. w Universität Mainz Institut für physikalische Chemie pod kierownictwem prof. Prof. Hansa-Wolfganga Spiessa. Z numerem członkowskim 44 należał do pierwszej grupy humboldtczyków tworzących w 1989 roku nasze stowarzyszenie.

Żegnamy dobrego, prawego Człowieka, Człowieka otwartego na innych, koleżeńskiego i chętnego do współpracy i pomocy. Mieliśmy to szczęście cieszyć się Jego przyjaźnią i móc z nim współpracować. I takie wspomnienie o nim pragniemy zachować w pamięci i utrwalić je w historii polskich humboldtczyków skupionych w Societas Humboldtiana Polonorum.

Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Główny SHP

Joomla Templates by Joomla51.com