Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45
  • No feeds found!

Aktualności

b_160_160_16777215_00_images_aktualnosci_2022_20220517_Kowalski_Jan.jpgZ głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 kwietnia 2022 r. odszedł od nas w wieku 77 lat nasz Kolega Stefan Jan Kowalski, profesor zwyczajny na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Wśród licznych funkcji, które pełnił w swoim pracowitym życiu była m.in. godność prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze w latach 1993-1996 (dziś na bazie tej uczelni działa Uniwersytet Zielonogórski). Prof. Kowalski był także twórcą i wieloletnim kierownikiem Zakładu Inżynierii Procesowej Politechniki Poznańskiej. Tematyka jego badań była bardzo obszerna i obejmowała m.in. inżynierię chemiczną oraz mechanikę stosowaną w zakresie modelowania i numerycznych rozwiązań zagadnień związanych z procesami równoczesnego transportu ciepła i masy w kapilarno-porowatych ośrodkach. Do największych Jego osiągnięć można zaliczyć opracowanie teorii suszenia w ujęciu termomechanicznym, metody emisji akustycznej w monitorowaniu procesów suszenia, metod suszenia hybrydowego oraz metod suszenia materiałów biologicznych. Był on również członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Kol. Kowalski odbywał stypendium Humboldta w 1981 r. w Uniwersytecie w Essen (FB Bauwesen und Mechanik) pod kierownictwem Prof. Reint de Boera. Z numerem członkowskim 9 należał do pierwszej grupy humboldtczyków tworzących w 1989 roku nasze stowarzyszenie. Był również twórcą słynnego już Almanachu Polskich Humboldtczyków. W roku 2007 został wyróżniony medalem Za zasługi dla SHP.

Stefan był przede wszystkim dobrym serdecznym Kolegą i jego ciepłego uśmiechu oraz otwartości do innych będzie nam brakować. Takie wspomnienie o nim pragniemy zachować w pamięci i utrwalić je w historii polskich humboldtczyków skupionych w Societas Humboldtiana Polonorum.

Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Główny SHP

Joomla Templates by Joomla51.com