Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45

Aktualności

b_160_160_16777215_00_images_aktualnosci_2022_20220718_Bal_Karol.jpgZ głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 31 maja 2022 r. w wieku 87 lat odszedł on nas nasz Kolega Karol Bal, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, założyciel i długoletni dyrektor Instytutu Filozofii UWr (1990-2004). Zmarły był uznanym w świecie znawcą filozofii idealizmu niemieckiego, współczesnej filozofii niemieckiej oraz historii etyki XIX i XX w.

W latach 1992-2004 był wiceprezydentem Internationale Hegel-Gesellschaft, a w latach 2003-2006 członkiem Prezydium Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. O jego pozycji w nauce oraz uznaniu środowiska najlepiej świadczy fakt, że był on także promotorem doktoratów honoris causa Hansa-Georga Gadamera, Leszka Kołakowskiego i Zbigniewa Pełczyńskiego.

 

Wśród licznych wyróżnień Zmarłego wymienić należy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1998).

Zmarły był wielkim orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego oraz cenionym wychowawcą kolejnych pokoleń studentów, doktorów i profesorów, a także autorem licznych publikacji.

Kol. Bal odbywał stypendium Humboldta w 1976 r. w Uniwersytecie w Bochum pod kierownictwem Prof. O. Poggelera. Kolejny pobyt stypendialny miał miejsce w Uniwersytetcie Erlangen-Nürnberg u prof. Prof. W. Sunkela. Z numerem członkowskim 32 należał do pierwszej grupy humboldtczyków tworzących w 1989 roku nasze stowarzyszenie.

Rodzinie i Bliskim naszego zmarłego Kolegi składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Główny SHP

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 31 maja 2022 r. w wieku 87 lat odszedł on nas nasz Kolega Karol Bal, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, założyciel i długoletni dyrektor Instytutu Filozofii UWr (1990-2004). Zmarły był uznanym w świecie znawcą filozofii idealizmu niemieckiego, współczesnej filozofii niemieckiej oraz historii etyki XIX i XX w.

W latach 1992-2004 był wiceprezydentem Internationale Hegel-Gesellschaft, a w latach 2003-2006 członkiem Prezydium Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. O jego pozycji w nauce oraz uznaniu środowiska najlepiej świadczy fakt, że był on także promotorem doktoratów honoris causa Hansa-Georga Gadamera, Leszka Kołakowskiego i Zbigniewa Pełczyńskiego.

Wśród licznych wyróżnień Zmarłego wymienić należy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1998).

Zmarły był wielkim orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego oraz cenionym wychowawcą kolejnych pokoleń studentów, doktorów i profesorów, a także autorem licznych publikacji.

Kol. Bal odbywał stypendium Humboldta w 1976 r. w Uniwersytecie w Bochum pod kierownictwem Prof. O. Poggelera. Kolejny pobyt stypendialny miał miejsce w Uniwersytetcie Erlangen-Nürnberg u prof. Prof. W. Sunkela. Z numerem członkowskim 32 należał do pierwszej grupy humboldtczyków tworzących w 1989 roku nasze stowarzyszenie.

Rodzinie i Bliskim naszego zmarłego Kolegi składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Główny SHP

Joomla Templates by Joomla51.com