Aktualności

ERC Advanced Research Grant 2023 dla prof. Karola Życzkowskiego


Miło nam poinformować, że nasz Kolega z Oddziału Krakowsko-Katowickiego SHP prof. Karol Życzkowski w wyniku postepowania konkursowego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) otrzymał prestiżowy grant o wartości 2,25 mln Euro  na realizację projektu badawczego pt. "Typical and Atypical structures in quantum theory (TAtypic)". 

Prof. Życzkowski jest fizykiem teoretykiem, a jego projekt TAtypic dotyczy mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Głównym jego celem jest zbadanie własności typowych stanów i kanałów kwantowych, a także identyfikacja wyróżnionych struktur o ekstremalnych własnościach, przydatnych do przetwarzania informacji kwantowej. 

ERC Advanced Grant to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów grantowych w Europie, w którym doświadczeni naukowcy o uznanym dorobku ubiegają się o granty na ambitne projekty badawcze. Wyniki uzyskiwane w trakcie realizacji takich projektów często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych. Tu wspomnieć należy, że w gronie laureatów grantów ERC za rok 2020 jest również humboldtczyk prof. Michał Nemeth, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kol. Karol Życzkowski odbywał swoje stypendium w 1989 r. na Uniwersytecie w Essen (FB 7 Physik) pod opieką Prof. Fritza Haake.

Więcej o tym wyróżnieniu oraz o sylwetce laureata można przeczytać w komunikacie na stronie domowej Uniwersytetu Jagiellońskiego 

https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/156335964

Serdecznie gratulujemy!
(opr. M. Jaskuła, 23.06.2024)

fot. K. Sikora UJ

SHP