W dniach 7 – 9 października 2024 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Humboldt-Kolleg „Wyzwania komparatystyki prawa w XXI wieku”. Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji Aleksandra von Humboldta oraz Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki pod patronatem polskiego stowarzyszenia stypendystów Fundacji im Aleksandra von Humboldta – Societas Humboldtiana Polonorum.
Organizatorami konferencji są Uniwersytet Szczeciński, Europejski Uniwersytet Viadrina oraz Uniwersytet w Konstancji, na których pracują inicjatorzy i kierownicy tego szczególnego wydarzenia – profesorowie Arkadiusz Wudarski i Michael Stürner. Oboje naukowcy są stypendystami fundacji Aleksandra von Humboldta i współpracują ze sobą od 15 lat, wspólnie prowadzą badania i wykłady naukowe, publikują, organizują konferencje, a także zdobywają granty międzynarodowe. Naukowo łączy ich między innymi komparatystyczna analiza prawa prywatnego.
Tematem przewodnim konferencji jest szeroko rozumiana komparatystyka prawa. Przygotowane panele tematyczne umożliwiają przeprowadzenie naukowej dyskusji poświęconej różnorodnym aspektom prawnoporównawczym. To międzynarodowe wydarzenie naukowe pozwoli nie tylko na globalną wymianę myśli, ale umożliwi również nawiązanie kontaktów naukowo-badawczych przez młodych naukowców.
Komparatystka prawa stanowi doniosły element nauki oraz prawodawstwa. Założenie prawa porównawczego jako „droit commun de l’humanité” mimo dążenia do jego harmonizacji nie zostało jednak w pełni zrealizowane. Na podkreślenie zasługują próby ujednolicenia regulacji prawnych w ramach Unii Europejskiej, które mają jednak ograniczony zasięg i są możliwe tylko w niektórych obszarach prawa. Tymczasem, wobec widocznych tendencji do nacjonalizacji systemów prawnych można wręcz dostrzec zjawisko marginalizacji problematyki i znaczenia prawa porównawczego. Brexit jest jednym z symbolów tego zjawiska. Jednocześnie widać wiele zmian w samym podejściu metodologicznym. Podczas gdy pod koniec XX wieku w komparatystyce prawa dominowała metoda funkcjonalna, nowsze trendy koncentrują się na metodzie empirycznej opierając się na kontekstualizacji komparatystyki prawa oraz na porównywaniu konkretnych zachowań i zjawisk społecznych. Na rozumienie prawa porównawczego istotny wpływ ma także stosowanie koncepcji postmodernistycznych. Wszystko to jest często zrozumiałe jedynie dla specjalistów. Wobec tych wyzwań konieczne jest podjęcie próby rekonstrukcji komparatystyki prawa. Temu wyzwaniu będzie poświęcona nasza konferencja.
Do Szczecina przyjadą naukowcy specjalizujący się w tematyce prawnoporównwaczej z całego świata. Swój udział w projekcie potwierdzili już profesorowie między innymi z Niemiec, Gruzji, Peru, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Słowenii, Chin, Portugalii, Namibii oraz Japonii.
Zapraszamy do udziału wszystkich Humboldtczyków!
Kontakt:
Arkadiusz Wudarski (email: wudarski@gmx.de)