Aktualności

Nominacja dla prof. Janusza Taborka


Minister Nauki, Badań i Sztuki Badenii-Wirtembergii, Petra Olschowski, powołała prof. Janusza Taborka do Naukowego Komitetu Doradczego (Wissenschaftlicher Beirat) przy Instytucie Języka Niemieckiego w Mannheimie na kadencję 2024-2027. 

Komitet stanowi 8-osobowe gremium germanistów z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Francji i Polski kierowane przez prof. Mechthild Habermann z Erlangen-Norymbergii. Do zadań komitetu należy m.in. wsparcie działań jednostek instytutu, ewaluacja i określanie programów badawczych, opiniowanie stypendiów i nagród i.in. 

>> https://www.ids-mannheim.de/org/gremien/beirat/ 

Stypendium naukowe Fundacji im. Aleksandra Humboldta prof. Janusz Taborek realizował na Uniwersytecie im. Justusa Liebiga w Gießen (2004-2005) oraz w Instytucie Języka Niemieckiego w Mannheimie (2018-2019, 2023). W latach 2018-2023 był członkiem Międzynarodowej Rady Naukowej instytutu w Mannheimie. Od ubiegłego roku przewodniczy poznańskiemu oddziałowi Societas Humboldtiana Polonorum.

Zainteresowania naukowe naszego kolegi obejmują językoznawstwo kontrastywne niemiecko-polskie, językoznawstwo korpusowe i komputerowe, gramatykę oraz leksykografię. 

Autor zdjęcia: Adrian Wykrota, UAM
 

SHP