Aktualności

Polsko Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2026


Nasze towarzystwo Societas Humboldtiana Polonorum, reprezentowane przez dr Ewę Wierzbicką, miało przyjemność uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia Polsko Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS 2026 – jednego z najważniejszych wyróżnień promujących współpracę naukową między Polską a Niemcami.

Nagroda COPERNICUS, przyznawana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), od ponad dwóch dekad wyróżnia pary naukowców z Polski i Niemiec za wybitne osiągnięcia będące efektem ścisłej współpracy badawczej.

Tegorocznymi laureatami zostali prof. Leszek Skrzypczak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. Dorothee Haroske (Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie), nagrodzeni za wybitne osiągnięcia w dziedzinie analizy matematycznej.

Dla naszej społeczności humboldtczyków tego typu inicjatywy mają szczególne znaczenie. Współpraca polsko niemiecka to nie tylko wspólne projekty, ale często wieloletnie relacje naukowe – wielu z nas utrzymuje kontakty i prowadzi badania ze swoimi profesorami gospodarzami z Niemiec przez całą karierę.

Serdecznie gratulujemy laureatom i cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia!

SHP