Aktualności

Prof. Andrzej Sobolewski laureatem nagrody Copernicus


Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) wyłoniły laureatów Nagrody Naukowej COPERNICUS. W 2008 roku wyróżnienie to otrzymują prof. Andrzej Sobolewski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie oraz prof. Wolfgang Domcke z Politechniki Monachijskiej.

Andrzej Sobolewski i Wolfgang Domcke zostali wyróżnieni nagrodą COPERNICUS za wybitne osiągnięcia naukowe, będące rezultatem niezwykle owocnej, trwającej od ponad dwudziestu lat współpracy. Wiele spośród ich badań z zakresu fotochemii ma fundamentalne znaczenie dla szeroko rozumianych nauk o życiu, a efektem wieloletniej współpracy obu uczonych jest stworzenie rozpoznawalnej na całym świecie polsko - niemieckiej "marki naukowej”.

Laureaci otrzymali nagrodę również za wspólne działania wspierające rozwój młodych naukowców z obu krajów.

Polsko-niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS przyznawana jest co dwa lata. Jej wysokość to 50 tys. euro (po 25 tys. dla każdego z dwóch laureatów). Obecnie rozstrzygnięta została druga edycja Nagrody - pierwsze wyróżnienie wręczone zostało w maju 2006 roku w Berlinie. Wręczenie nagrody odbędzie się 14 maja w Warszawie.

Cieszy nas fakt, ze podobnie jak i w pierwszej edycji nagroda Copernicus przypada Humboldtczykowi.

Prof. Sobolewski odbywal stypendium w 1985 r. w Monachium w Institut f. Physikalische und Theoretische Chemie u prof. Edwarda Schlaga.


Serdecznie gratulujemy!
SHP