Aktualności

Wykład prof. Khrystyny Dyakiv w Poznaniu


24 kwietnia 2024 r. gościem oddziału poznańskiego SHP była prof. Khrystyna Dyakiv z Lwowa, która wygłosiła wykład "Ukrainische Hochschulen in der Kriegszeit: Transformationen und Herausforderungen".

Profesor Dyakiv przedstawiła sytuację szkolnictwa wyższego w Ukrainie i zmiany od lutego 2022 roku, wyzwania z jakimi zmagają się uczelnie ukraińskie. Zaprezentowała również wyniki własnych badań i zebrane wypowiedzi studentów, które przybliżyły ludzki wymiar wojny. Po wykładzie miała miejsca długa dyskusja i rozmowy. Spotkanie odbyło się w budynku Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Profesor Khrystyna Dyakiv jest germanistką, studiowała we Lwowie, doktorat i habilitację uzyskała w Kijowie. Jest profesorką Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, skarbniczką i sekretarzem Stowarzyszenia Germanistów i Nauczycieli Języka Niemieckiego w Ukrainie. Jako stypendystka Fundacji im. Aleksandra Humboldta przebywa obecnie w Instytucie Języka Niemieckiego w Mannheimie. Jest członkinią Międzynarodowej Rady Naukowej tego instytutu.


 

SHP