Aktualności

Z żałobnej karty


Ze głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 27 lutego 2023 w wieku 79 lat odszedł od nas kolega prof. Jerzy Dembczyński, były rektor Politechniki Poznańskiej dwóch kadencji (1999-2005), założyciel oraz pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej na tej uczelni, prekursor i współtwórca Polsko-Niemieckiego Centrum Akademickiego.
Prof. dr hab. Jerzy Dembczyński był wybitnym specjalistą w dziedzinie fizyki atomowej, w zakresie badania struktury atomów złożonych. W latach 1976-1978 odbył staż naukowy w Instytucie Fizyki Stosowanej w Bonn jako stypendysta Fundacji Aleksandra von Humboldta. Przez dziesięciolecia kontynuował współpracę z niemieckimi naukowcami, będąc zatrudniany na stanowiskach profesora: na uniwersytetach w Bonn i Hanowerze, na Uniwersytecie Wojskowym w Hamburgu oraz w Centrum Badań Jądrowych w Karlsruhe.
Zasługą prof. J. Dembczyńskiego było wypromowanie prof. Wolfganga Paula, laureata Nagrody Nobla z Fizyki i Prezydenta Fundacji Aleksandra von Humboldta na doktora honorowego Politechniki Poznańskiej.
SHP