Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45
  • No feeds found!

Prof. Roman Czaja
Miło nam poinformować, że prof. dr hab. dr h.c. Roman Czaja z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został laureatem prestiżowej nagrody Eike von Repgow miasta stołecznego Magdeburga i Uniwersytetu Otto von Guericke w Magdeburgu w uznaniu wieloletniego wkładu w polsko-niemieckie pojednanie budowane poprzez pogłębioną współpracę naukową.
Kapituła nagrody doceniła także zaangażowanie prof. Czaji w przygotowanie w 2019 roku wystawy w Muzeum Historii Kultury w Magdeburgu zatytułowanej "Faszination Stadt. Die Urbanisierung Europas im Mittelalter und das Magdeburger Recht / Fascynacja Miastem. Urbanizacja Europy w średniowieczu a Magdeburskie prawo”, a także udział w poprzedzającej wystawę konferencji naukowej i współautorstwo katalogu wystawy.

Nagrodę im. Eike von Repgowa miasto stołeczne Magdeburg i Otto von Guericke Uniwersytet w Magdeburgu wręczają od 1998 roku. Honorowani są nią badacze i ludzie sztuki zajmujący się historią i kulturą środkowych Niemiec oraz regionu środkowej Łaby, którzy jednocześnie wskazują na powiązania tego regionu z innymi częściami Europy. Laureaci powinni w swoich pracach naukowych lub dziełach artystycznych legitymizować się wybitnymi osiągnięciami z zakresu historii, historii prawa, germanistyki lub nauk społecznych. Od 2005 r. nagrody jest wręczana co dwa lata jednej osobie.
W historii nagrody prof. Czaja jest drugim Polakiem, który to wyróżnienie otrzymał.

Patron nagrody Eike von Repkow to średniowieczny rycerz i ławnik, autor "Zwierciadła saskiego" stanowiącego spis obowiązującego wówczas we wschodniej Saksonii prawa, uznawanego za inspirację do stworzenia jednolitego prawa w Niemczech i w wielu innych krajach Europy.

Kol. Roman Czaja odbywał stypendium Humboldta w 2000 r. W Humboldt Universität w Berlinie pod opieką Prof. W.Schicha. Jest członkiem naszego Stowarzyszenia i przewodniczącym Oddziału Toruńskiego SHP.

Serdecznie gratulujemy!

Zarząd Główny SHP

Faszination Stadt Thorner Passionstafel

Joomla Templates by Joomla51.com