Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45
  • No feeds found!

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski wyróżniony Medalem 75-lecia Misji Jana KarskiegoMiło nam poinformować, że nasz Kolega humboldtczyk prof. Zbigniew Ćwiąkalski otrzymał Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego za wypełnienie pro bono misji obrończej niewinnie skazanego Tomasza Komendy poprzez procesowe doprowadzenie do uniewinnienia go oraz do zasądzenia należnego mu odszkodowania i zadośćuczynienia.

Uroczyste wręczenie Medalu odbyło się w Archikatedrze Łódzkiej (rodzinne miasto Jana Karskiego) w dniu 24 marca 2021.

Abp Grzegorz Ryś wręczając Medal mówił „W sytuacji powszechnego bałwochwalstwa, w postaci powszechnej akceptacji zła jesteś kimś, kto zachowuje się inaczej. Nie wpisujesz się w taką postawę – stoję obok i nic mnie nie obchodzi. Chcesz być inny, chcesz stanąć za dobrem, opowiedzieć się za tym, co właściwe”.

W laudacji napisano, że prof. Ćwiąkalski nie mógł pozostać obojętny wobec krzywdy jakiej doznał Tomasz Komenda i zdecydował się podjąć działania, których końcowego efektu nie mógł przecież na początku przewidzieć.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę-plastyka Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesława Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. „Tajne państwo” po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł 13 lipca 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 roku.

Kol. Ćwiąkalski jest wybitnym prawnikiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokatem – założycielem i partnerem w Kancelarii SPCG i b. ministrem sprawiedliwości RP. Jest także członkiem Societas Humboldtiana Polonorum. Stypendium Humboldta odbywał w 1986 r. w Max Planck-Institut für ausländisches und internationales Strafrecht we Freiburgu pod opieką Prof. Albina Esera.

Więcej o sylwetce prof. Ćwiąkalskiego można przeczytać na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego:

https://www.uj.edu.pl/wiadomosci/-/journal_content/56_INSTANCE_d82lKZvhit4m/10172/147375144

a o medalu, Misji Jana Karskiego, jego historii i niedawnej uroczystości na stronie SPCG:

https://spcg.pl/aktualia/wydarzenia/prof-zbigniew-cwiakalski-uhonorowany-medalem-75-lecia-misji-jana-karskiego/

Serdecznie gratulujemy!

prof. Zbigniew Ćwiąkalski i Tomasz KomendaMedal 75-lecia Misji Jana Karskiego

Joomla Templates by Joomla51.com